Opublikowany przez: Monika C. 2020-09-09 16:48:25
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Taylor Wilcox on Unsplash
Dzieci przechodzą w swoim życiu różne etapy. Czasem mają problem z zaadaptowaniem się w środowisku, konflikt z rówieśnikiem lub nauczycielem czy wreszcie zmiana miejsca zamieszkania uniemożliwia kontynuowanie nauki w tym samym miejscu. Każda decyzja o zmianie szkoły powinna być dokładnie przemyślana i wynikać z wyczerpania się możliwości rozwiązania istniejących kłopotów. Kiedy zmiana szkoły jest konieczna i jak się do niej przygotować, by nigdy nie zostawić dziecka samego w tej trudnej sytuacji?
Powody zmiany szkoły mogą być bardzo prozaiczne, typu zmiana miejsca zamieszkania, ale i bardziej delikatne, natury psychologicznej. Decyzje o zmianie szkoły dziecku najczęściej podejmujemy z powodu:
Przeprowadzka
Zmiana (obniżenie) poziomu nauczania
Kłopoty z akceptacją przez innych uczniów
Konflikt z nauczycielem lub innymi uczniami
Wysokości czesnego (zbyt wysokiego)
Przeprowadzka do innego miasta lub odległej dzielnicy jest powodem najłatwiejszym do zrozumienia, chociaż i tak wymagającym rozeznania i ponownego wdrożenia się w nowe środowisko. Również Obniżenie się oczekiwanego poziomu nauczania może być powodem do zmiany szkoły. Łatwiej, jeśli niezadowolone jest także dziecko, nie wyłącznie rodzice. Zanim podejmiemy decyzje o zmianie szkoły warto porozmawiać o odczuciach innych rodziców oraz z dyrektorem placówki.
Powodem chęci do zmiany szkoły mogą być kłopoty dziecka w szkolnym środowisku. Zmiana szkoły może być traktowana jako ucieczka. Zanim podejmiemy decyzję o zmianie placówki warto porozmawiać, może nawet zwrócić się o pomoc do specjalisty, by uświadomić uczniowi, że zmiana szkoły (czasem ucieczka) nie rozwiązuje przyczyny problemów.
Bez względu na powód, zmiana szkoły dla dziecka jest dla niego ogromnym stresem. Działanie to, powinno być dokładnie omówione z uczniem, który wyrazi chęć zmiany placówki oraz zaakceptuje nową szkołę. Jeśli to możliwe lepiej także unikać przenoszenia dziecka do innej szkoły z dnia na dzień.
Zanim zmienimy dziecku szkołę zróbmy dokładny wywiad na temat nowej placówki. Porozmawiajmy z jej dyrektorem oraz z uczniami, jeśli to możliwe. Zapoznajmy się warunkami rekrutacji do tej szkoły, poziomem nauczania i rozszerzeniami programu z poszczególnych przedmiotów. Często szkoły prywatne oprócz obowiązkowego programu realizują wiele rozszerzeń zwłaszcza z języków obcych lub profilowych. Kandydat na ucznia może być poproszony o rozwiązanie testu. Po akceptacji dyrektora nowej szkoły rodzic udaje się do poprzedniej placówki w celu dopełnienia formalności. Poza drukiem koniecznym przy przenoszeniu do nowej placówki w teczce ucznia powinny znaleźć się:
Karta zdrowia dziecka i karta szczepień
Potwierdzenie wpłaty składek na ubezpieczenie dziecka
Arkusz ocen ucznia.
Zmiana szkoły jest łatwiejsza dla ucznia w czasie wakacji lub przerwy między semestrami. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Na każdym etapie i w każdej sytuacji związanej ze zmiana szkoły, do nas dorosłych należy wspieranie dziecka i ułatwienie mu odnalezienia się w nowych warunkach i środowisku.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.